Przychody 255,2 mln EUR w II kwartale 2026 r.; zysk przed opodatkowaniem spadł do 6,2 mln EUR
Grupa opublikowała nieaudytowane skonsolidowane wyniki za II kwartał oraz pierwsze sześć miesięcy 2026 r.
W II kwartale 2026 r. skonsolidowane przychody wyniosły 255,2 mln EUR i były o 9,6% wyższe niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu przychody ukształtowały się na poziomie 483,6 mln EUR, co oznacza wzrost o 8,0% wobec 447,8 mln EUR w pierwszym półroczu 2025 r.
Zysk przed opodatkowaniem w II kwartale 2026 r. wyniósł 6,2 mln EUR, czyli był o 7,2% niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk przed opodatkowaniem za pierwsze sześć miesięcy 2026 r. wyniósł 8,2 mln EUR, co oznacza poprawę o 3,4% r/r.
Zysk netto w pierwszym półroczu 2026 r. wyniósł 1,4 mln EUR wobec 0,1 mln EUR rok wcześniej. Spółka wskazała, że pozytywny wpływ miało obniżenie kosztu podatku dochodowego o 1,1 mln EUR.
### Co napędzało wyniki Spółka tłumaczy, że poprawa dochodów netto wynikająca z reformy dochodów zwolnionych z podatku trafiła przede wszystkim na pokrycie wyższych kosztów paliwa oraz sprzedaży samochodów. Jednocześnie wolumen sprzedaży produktów spożywczych w dalszym ciągu spadał.
W tych warunkach segment samochodowy stał się głównym źródłem wzrostu. Wykazał najszybsze tempo wzrostu zarówno przychodów, jak i zysku wśród segmentów biznesowych.
Wzrost segmentu samochodowego wspierały także wyniki operacyjne AS Rohe Auto oraz OÜ SKO Motors, które Grupa przejęła na początku marca. Spółki te są konsolidowane w księgach Grupy od momentu przejęcia.
Segment security osiągnął silny wzrost przychodów, ale wzrost kosztów pracy i paliwa ograniczył poprawę rentowności. Mimo to segment zdołał zmniejszyć stratę w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.
W segmencie supermarketów Selver zarówno przychody, jak i zysk spadły, zgodnie z ogólnym rozwojem rynku. Spółka podkreśliła, że uczestnicy rynku zwiększają wolumen sprzedaży dzięki rozbudowie sieci sklepów, natomiast w okresie raportowania segment Selver nie otworzył nowych placówek.
Grupa planuje dodanie nowego sklepu Selver w Loo, w pobliżu Tallinna, w drugiej połowie roku.
### Stan innych segmentów i koszty W segmencie domów towarowych wyniki były podobne do poprzedniego roku. Grupa wskazała jednak, że rozległe ograniczenia w ruchu w okolicy domu towarowego Kaubamaja Tallinn znacząco ograniczyły dostęp klientów.
Marża brutto w Grupie spadła nieco, co spółka wiąże ze sprzedażą w segmencie samochodowym w warunkach presji cenowej. W pozostałych segmentach detalicznych marża brutto nie spadała.
Koszty pracy wzrosły o 6,7%, a łączna liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umów wzrosła o 0,7%.
Koszty finansowe wzrosły o 7,5% w II kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim. Grupa wiąże to z oddaniem do użytku kilku nowych budynków realizowanych w segmencie nieruchomości.
### Wyniki według segmentów (EUR mln)
- Supermarkety: 147,0 w Q2/26 vs 155,7 w Q2/25 (-5,6%); 289,4 w 6m/26 vs 304,0 w 6m/25 (-4,8%)
- Domy towarowe: 24,9 w Q2/26 vs 25,7 w Q2/25 (-3,0%); 47,8 w 6m/26 vs 48,4 w 6m/25 (-1,4%)
- Samochody: 76,2 w Q2/26 vs 45,1 w Q2/25 (+68,8%); 132,0 w 6m/26 vs 82,5 w 6m/25 (+60,1%)
- Security: 5,2 w Q2/26 vs 4,4 w Q2/25 (+20,2%); 10,9 w 6m/26 vs 9,0 w 6m/25 (+20,0%)
- Nieruchomości: 1,9 w Q2/26 vs 1,9 w Q2/25 (-3,4%); 3,7 w 6m/26 vs 3,9 w 6m/25 (-4,8%)
- Łącznie: 255,2 w Q2/26 vs 232,9 w Q2/25 (+9,6%); 483,6 w 6m/26 vs 447,8 w 6m/25 (+8,0%)
### Selver (supermarkety) Przychody skonsolidowane segmentu supermarketów Selver w II kwartale 2026 r. wyniosły 147,0 mln EUR i były o 5,6% niższe niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu przychody wyniosły 289,4 mln EUR i spadły o 4,8% r/r.
W pierwszym półroczu 2026 r. w sklepach dokonano 21,1 mln zakupów, co oznacza spadek o 4,3% w porównaniu z poprzednim rokiem.
W II kwartale 2026 r. zysk przed opodatkowaniem i zysk netto wyniosły po 1,9 mln EUR. Były one niższe o 1,5 mln EUR w porównaniu z okresem bazowym.
Skonsolidowany zysk przed opodatkowaniem segmentu supermarketów Selver w pierwszym półroczu wyniósł 1,9 mln EUR i był niższy od wartości porównawczej o 2,2 mln EUR. Zysk netto w pierwszym półroczu 2026 r. wyniósł 0,9 mln EUR i spadł o 2,6 mln EUR w porównaniu z rokiem poprzednim.
Różnica między zyskiem netto a zyskiem przed opodatkowaniem wynika z podatku dochodowego zapłaconego od dywidend, który był o 0,4 mln EUR wyższy niż w poprzednim roku.
Wyniki sprzedaży Selver były dotknięte słabszą siłą nabywczą konsumentów i nasilającą się konkurencją. W ostatnich czterech latach inflacja cen żywności rosła szybciej niż przeciętny wzrost wynagrodzeń, co oznacza, że siła nabywcza w przypadku produktów spożywczych nie powróciła jeszcze do poziomu sprzed gwałtownego wzrostu cen. W porównaniu z okresem bazowym Selver nie otworzył nowych sklepów i zamknął jeden sklep.
Wyniki przychodów w 2026 r. były kształtowane przez istotny spadek sprzedaży produktów niezwiązanych z żywnością. Przychody ze sprzedaży żywności utrzymały się na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku, natomiast wolumen sprzedaży był niższy niż rok wcześniej. Przychody w kanałach elektronicznych wzrosły o około 8%. Według danych Statistics Estonia przychody sklepów spożywczych w pierwszych pięciu miesiącach 2026 r. wzrosły o 2,6% w cenach bieżących, a wolumen sprzedaży spadł o około 1,5%.
Wyniki gospodarcze w II kwartale 2026 r. były przede wszystkim kształtowane przez spadek wolumenu sprzedaży. Spółka kontrolowała koszty operacyjne w warunkach rosnących kosztów wejściowych w niemal wszystkich usługach i zakupach, wspierając się działaniami optymalizacyjnymi i utrzymując efektywność operacyjną na poziomie z roku bazowego. Wzrost cen energii (energia elektryczna, ogrzewanie, paliwo) ze względu na różne czynniki miał negatywny wpływ, zwiększając koszty operacyjne o kilkaset tysięcy euro i nieznacznie obniżając wskaźnik efektywności kosztów operacyjnych. Ciągłe doskonalenie procesów pracy pozwoliło utrzymać koszty pracy o 1,4% niższe niż w roku bazowym mimo presji wynikającej z rosnących stawek wynagrodzeń.
Segment supermarketów Selver kontynuuje strategiczny nacisk na rozwijanie rozwiązań zrównoważonych i nastawionych na potrzeby klientów. W Kulinaaria podjęto kroki w celu obniżenia kosztów opakowań poprzez usunięcie pokrywek z pojemników na sałatki oraz wprowadzenie pudełek na posiłki z cieńszego materiału. Aby wspierać zdrowsze wybory klientów, kontynuowano kampanię promującą sprzedaż owoców i warzyw, oferującą 15% rabatu na te produkty w każdy piątek.
W 2026 r. Selver wyremontował i rozbudował sklep Laulasmaa Selver. Sklep działa teraz na powierzchni dwukrotnie większej niż wcześniej. Został przekształcony w rozwiązania energooszczędne, które ograniczają ślad środowiskowy sklepu o około jedną trzecią. W drugiej połowie roku plany obejmują konwersję systemów chłodniczych jednego sklepu na system CO2 w celu zwiększenia efektywności kosztowej; planowane są też otwarcia: Loo Selver w gminie Jõelähtme oraz Papiniidu Selver w Pärnu. Jednocześnie działalność w Pärnu Mai Selver zostanie zakończona ze względu na wygaśnięcie umowy najmu.
Priorytetem jest poprawa efektywności łańcucha dostaw, przygotowanie do wdrożenia rozwiązania Relex do zarządzania stanami magazynowymi oraz zwiększanie wolumenów operacyjnych na platformach Bolt Market i Wolt. W pierwszym kwartale 2027 r. Selver zamknie Põlva Selver oraz Männimäe Selver w Viljandi z powodu wygaśnięcia umów najmu.
### Domy towarowe Przychody segmentu domów towarowych w II kwartale 2026 r. wyniosły 24,9 mln EUR, czyli były o 3,0% niższe niż w poprzednim okresie. Strata przed opodatkowaniem wyniosła 0,1 mln EUR, czyli była o 0,05 mln EUR większa niż strata w poprzednim okresie.
Przychody za pierwsze sześć miesięcy wyniosły 47,8 mln EUR, czyli były o 1,4% niższe niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Strata przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze 2026 r. wyniosła 1,8 mln EUR, czyli była o 0,1 mln EUR wyższa niż wynik rok wcześniej.
Średni przychód na metr kwadratowy powierzchni sprzedażowej w domach towarowych za sześć miesięcy wyniósł 0,30 tys. EUR miesięcznie, co oznacza spadek o 1,2% r/r. Wyniki sprzedaży w II kwartale pogorszyły się na skutek szeroko zakrojonych prac wykopaliskowych na Laikmaa Street i Rävala Boulevard w Tallinnie, które w istotnym stopniu utrudniły dostęp do budynku domu towarowego w Tallinnie. Chociaż letnia kampania rabatowa rozpoczęła się od silnego wzrostu sprzedaży, w końcówce kwartału wyniki osłabły przez chłodniejszą pogodę.
Dział Dziecięcy w sklepie w Tallinnie, który został odnowiony w marcu ubiegłego roku, oraz zaktualizowany asortyment w obu budynkach domów towarowych spotkały się z dobrym odbiorem ze strony klientów, wspierając poprawę sprzedaży zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w e-sklepie. Dzięki charakterystycznemu asortymentowi dział Food Department utrzymuje trend wzrostowy: systematycznie zwiększa liczbę klientów i wolumen sprzedaży mimo trudnych warunków w estońskim rynku handlu detalicznego żywnością.
Przychody OÜ TKM Beauty, która prowadzi sklepy kosmetyczne I.L.U. i zajmuje się handlem hurtowym kosmetykami, w II kwartale 2026 r. wyniosły 2,0 mln EUR i spadły o 3,8% w porównaniu z tym samym okresem w 2025 r. Segment odnotował stratę w wysokości 0,2 mln EUR w II kwartale, co oznacza zwiększenie straty o 0,1 mln EUR w porównaniu z okresem porównawczym w 2025 r. Przychody w pierwszym półroczu 2026 r. wyniosły 4,1 mln EUR, czyli były o 2,5% niższe niż w tym samym okresie w 2025 r. Strata w pierwszym półroczu 2026 r. wyniosła 0,2 mln EUR i była o 0,1 mln EUR wyższa niż w porównywalnym okresie w 2025 r.
Od 1 kwietnia dotychczasowa spółka handlowa TKM Beauty Eesti OÜ została połączona ze spółką hurtową TKM Beauty OÜ, co pozwala lepiej zorganizować zarządzanie komercyjne oraz sprawniej wdrażać niezbędne inwestycje w IT w przyszłym rozwoju spółki. Zaufanie klientów pozostaje niskie, jednak kampanie promocyjne poświęcone wiosennym wydarzeniom w sklepach I.L.U. spotkały się z dobrym odbiorem wśród lojalnych klientów. Kolejnym istotnym wydarzeniem w II kwartale było uruchomienie odnowionego e-sklepu I.L.U.
### Handel samochodami Przychody segmentu samochodowego w II kwartale 2026 r. wyniosły 76,2 mln EUR i były o 68,8% wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Zysk przed opodatkowaniem w II kwartale 2026 r. wyniósł 2,7 mln EUR, czyli był o 1,1 mln EUR wyższy niż rok wcześniej.
Przychody segmentu w pierwszym półroczu wyniosły 132,0 mln EUR i wzrosły o 60,1% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Zysk przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze wyniósł 4,8 mln EUR i był wyższy o 2,5 mln EUR niż w poprzednim roku.
W II kwartale sprzedano 2 107 nowych pojazdów. W pierwszym półroczu sprzedano łącznie 3 606 nowych pojazdów, czyli o 48,2% więcej niż rok wcześniej.
Wyniki finansowe segmentu samochodowego wyraźnie się poprawiły dzięki wzrostowi rynku w Estonii i na Litwie. Rynek w Estonii urósł o 62% w ujęciu sześciu miesięcy, m.in. z powodu wciąż niskiej bazy odniesienia oraz środowiska presji cenowej. Na Łotwie wzrost utrzymał się na poziomie około 1%, a na Litwie rynek rozszerzył się o 16%.
Chociaż wzrost na estońskim rynku pozostał bardzo silny, nie oznacza to jeszcze pełnego powrotu.
W II kwartale do segmentu samochodowego włączono AS Rohe Auto oraz OÜ SKO Motors przejęte w Tallinnie. Przejęte spółki wzmocniły pozycję Grupy na estońskim rynku samochodów i sprawiły, że Grupa stała się największym dealerem Škoda w krajach bałtyckich. W Litwie wielomarkowy salon KIA Škoda w Wilnie kontynuował silny
▸ Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy/pierwsza — daj znać co myślisz.