Malibu Boats koryguje wyniki za IV kwartał i rok fiskalny 2026
Malibu Boats, Inc. (Nasdaq: MBUU) skorygowała część danych dotyczących IV kwartału roku fiskalnego 2026, zakończonego 30 czerwca 2026 r. Korekta obejmuje wyłącznie wskaźniki nieuwzględniające zasad rachunkowości GAAP: skorygowaną EBITDA, jej marżę, skorygowany zysk przed opodatkowaniem, skorygowany zysk netto oraz powiązane wartości na akcję.
Korekta nie wpływa na wcześniej podane zgodnie z zasadami GAAP dane dotyczące sprzedaży netto, zysku brutto, zysku operacyjnego, zysku netto ani zysku netto na akcję za IV kwartał. Nie zmienia również wcześniej opublikowanych wyników narastająco za rok fiskalny ani skorygowanych wyników nieuwzględniających GAAP za okres zakończony 30 czerwca 2026 r.
Zmiana dotyczy kosztów związanych z przejęciem i integracją. W przypadku trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca 2026 r. powinny one wynieść 4 145 tys. USD, a nie wcześniej podane 6 698 tys. USD. W efekcie prawidłowe wartości za ten okres to:
- skorygowana EBITDA: 31 393 tys. USD, zamiast 33 946 tys. USD;
- marża skorygowanej EBITDA: 10,6%, zamiast 11,5%;
- skorygowany zysk przed opodatkowaniem: 20 683 tys. USD, zamiast 23 236 tys. USD;
- podatek dochodowy od skorygowanego zysku przed opodatkowaniem: 4 695 tys. USD, zamiast 5 275 tys. USD;
- skorygowany zysk netto: 15 988 tys. USD, zamiast 17 961 tys. USD;
- skorygowany zysk przed opodatkowaniem na akcję: 1,06 USD, zamiast 1,19 USD;
- podatek dochodowy od skorygowanego zysku przed opodatkowaniem na akcję: 0,24 USD, zamiast 0,27 USD;
- skorygowany zysk netto na akcję: 0,82 USD, zamiast 0,92 USD.
## IV kwartał roku fiskalnego 2026
W porównaniu z IV kwartałem roku fiskalnego 2025 Malibu Boats odnotowała:
- wzrost sprzedaży netto o 42,7%, do 295,5 mln USD;
- wzrost liczby sprzedanych jednostek o 19,2%, do 1 456 łodzi;
- wzrost zysku brutto o 59,4%, do 52,2 mln USD;
- wzrost kosztów ogólnych i administracyjnych do 31,8 mln USD;
- wzrost zysku netto według GAAP o 53,7%, do 7,4 mln USD;
- wzrost zysku netto przypadającego na akcje zwykłe klasy A, po rozwodnieniu, o 54,2%, do 0,37 USD na akcję;
- wzrost skorygowanej EBITDA o 59,7%, do 31,4 mln USD;
- wzrost skorygowanego zysku netto na akcję o 95,2%, do 0,82 USD, przy średniej ważonej liczbie 19,7 mln akcji zwykłych klasy A;
- wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej o 28,1%, do 27,0 mln USD;
- wzrost wolnych przepływów pieniężnych o 19,3%, do 17,0 mln USD.
## Cały rok fiskalny 2026
W całym roku fiskalnym 2026, w porównaniu z rokiem fiskalnym 2025, sprzedaż netto wzrosła o 13,3%, do 914,6 mln USD. Liczba sprzedanych jednostek zwiększyła się o 0,9%, do 4 944 łodzi, a zysk brutto wzrósł o 1,7%, do 146,5 mln USD.
Koszty ogólne i administracyjne zwiększyły się do 105,1 mln USD. Zysk netto według GAAP spadł o 88,8%, do 1,7 mln USD, natomiast zysk netto przypadający na akcje zwykłe klasy A, po rozwodnieniu, zmniejszył się o 88,2%, do 0,09 USD na akcję.
Skorygowana EBITDA spadła o 1,1%, do 73,9 mln USD. Skorygowany zysk netto na akcję zmniejszył się o 3,8%, do 1,52 USD, przy średniej ważonej liczbie 19,3 mln akcji zwykłych klasy A. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wzrosły o 19,5%, do 67,5 mln USD, a wolne przepływy pieniężne zwiększyły się o 48,3%, do 43,2 mln USD.
Steve Menneto, prezes i dyrektor generalny Malibu Boats, powiedział, że rok fiskalny 2026 pokazał skuteczność realizowanej przez spółkę strategii. Firma zakończyła rok mocnym wynikiem, na który wpłynęły wyższe od oczekiwanych przychody, zdyscyplinowane zarządzanie kosztami, optymalizacja sieci dealerów oraz pomyślna integracja Saxdor w ciągu pierwszych czterech miesięcy od przejęcia.
Malibu Boats zainwestowała również w rozwój produktów. W ofercie na rok modelowy 2026 pojawiło się 11 nowych modeli, które wprowadziły nowe funkcje i zwiększyły wartość oferty.
Integracja Saxdor przebiega zgodnie z planem. Spółka oczekuje, że w pierwszej połowie roku fiskalnego 2027 w zakładzie w Fort Pierce na Florydzie zakończy produkcję pierwszych łodzi Saxdor zbudowanych w Stanach Zjednoczonych.
Menneto dodał, że w całej branży widać pierwsze oznaki stabilizacji. Jednocześnie zakłócenia w otoczeniu makroekonomicznym nadal wywierają presję na nabywców finansujących zakupy, co w najbliższym czasie utrudnia wyraźne odwrócenie cyklu. Spółka uważa jednak, że wchodzi w rok fiskalny 2027 z dobrą pozycją względem branży. Zamierza wykorzystać dotychczasową dynamikę, zachowując ostrożność w ocenie perspektyw do czasu pojawienia się trwalszych oznak szerszego ożywienia.
David Black, dyrektor finansowy Malibu Boats, poinformował, że spółka zakończyła rok z mocnym bilansem. Nowy rok fiskalny rozpoczęła od refinansowania umowy kredytowej, które wydłużyło termin jej zapadalności do 2031 r. i zwiększyło płynność oraz elastyczność finansową.
Dźwignia finansowa (relacja zadłużenia do wyników) pozostaje wyraźnie poniżej maksymalnego celu określonego przez spółkę, również po sfinansowaniu przejęcia Saxdor. Malibu Boats wstrzymała zakupy akcji na rynku podczas negocjacji z kredytodawcami. W czerwcu zarząd zatwierdził jednak nowy program skupu akcji własnych o wartości 70 mln USD na rok fiskalny 2027, a w lipcu spółka sfinalizowała refinansowanie. Decyzje te potwierdzają zaufanie do działalności firmy i zaangażowanie w zwrot kapitału akcjonariuszom.
Black dodał, że spółka ma obecnie większą swobodę w zarządzaniu kapitałem. Pozostaje elastyczna w podejmowaniu decyzji dotyczących jego wykorzystania i jest dobrze przygotowana do dalszych inwestycji w działalność w roku fiskalnym 2027.
## Wyniki operacyjne
Poniższe dane są nieaudytowane. Kwoty podano w tysiącach USD, z wyjątkiem danych o liczbie jednostek i wartości przypadającej na jednostkę.
| Pozycja | Trzy miesiące zakończone 30 czerwca 2026 r. | Trzy miesiące zakończone 30 czerwca 2025 r. | Rok fiskalny 2026 | Rok fiskalny 2025 | |---|---:|---:|---:|---:| | Sprzedaż netto | 295 537 USD | 207 039 USD | 914 590 USD | 807 561 USD | | Zysk brutto | 52 190 USD | 32 740 USD | 146 520 USD | 144 091 USD | | Marża zysku brutto | 17,7% | 15,8% | 16,0% | 17,8% | | Zysk netto | 7 366 USD | 4 793 USD | 1 707 USD | 15 240 USD | | Marża zysku netto | 2,5% | 2,3% | 0,2% | 1,9% | | Skorygowana EBITDA | 31 393 USD | 19 657 USD | 73 936 USD | 74 770 USD | | Marża skorygowanej EBITDA | 10,6% | 9,5% | 8,1% | 9,3% |
## Porównanie IV kwartału zakończonego 30 czerwca 2026 r. z IV kwartałem zakończonym 30 czerwca 2025 r.
Sprzedaż netto w trzech miesiącach zakończonych 30 czerwca 2026 r. wzrosła o 88,5 mln USD, czyli o 42,7%, do 295,5 mln USD. Głównym powodem był przychód w wysokości 61,2 mln USD z nowego segmentu Saxdor, dodanego po przejęciu. Wynik zwiększyły także wyższa liczba jednostek w segmentach Cobalt i Saltwater Fishing, korzystniejsza struktura sprzedawanych modeli we wszystkich trzech dotychczasowych segmentach oraz podwyżki cen względem poprzedniego roku. Częściowo zniwelował to spadek liczby jednostek w segmencie Malibu.
Liczba sprzedanych jednostek wzrosła o 235, czyli o 19,2%, do 1 456 łodzi. Wzrost wynikał przede wszystkim z 180 jednostek dostarczonych przez Saxdor oraz większej liczby jednostek w segmentach Cobalt i Saltwater Fishing. Częściowo równoważył go spadek wolumenu w segmencie Malibu.
Sprzedaż netto segmentu Malibu wzrosła o 2,6 mln USD, czyli o 3,2%, do 82,9 mln USD. Liczba sprzedanych jednostek w tym segmencie spadła o 14, czyli o 2,5%. Powodem były przede wszystkim mniejsze dostawy hurtowe związane ze słabszą sprzedażą detaliczną. Wzrost sprzedaży wynikał z korzystniejszej struktury modeli oraz podwyżek cen względem poprzedniego roku, które częściowo zniwelował spadek liczby jednostek.
Sprzedaż netto segmentu Saltwater Fishing wzrosła o 8,1 mln USD, czyli o 11,1%, do 80,9 mln USD. Wolumen zwiększył się o 7 jednostek, czyli o 2,2%. Było to przede wszystkim efektem większych dostaw hurtowych wynikających z odbudowy zapasów u dealerów w wybranych częściach oferty. Na wzrost sprzedaży wpłynęły większa liczba jednostek, korzystniejsza struktura modeli oraz podwyżki cen rok do roku.
Sprzedaż netto segmentu Cobalt zwiększyła się o 16,7 mln USD, czyli o 31,0%, do 70,5 mln USD. Liczba sprzedanych jednostek wzrosła o 62, czyli o 18,9%, głównie dzięki większym dostawom hurtowym związanym z odbudową zapasów u dealerów w wybranych częściach oferty. Wzrost sprzedaży był napędzany większą liczbą jednostek, korzystniejszą strukturą modeli i podwyżkami cen.
Segment Saxdor wygenerował w trzech miesiącach zakończonych 30 czerwca 2026 r. sprzedaż netto w wysokości 61,2 mln USD. Sprzedaż obejmowała 180 jednostek.
Skonsolidowana sprzedaż netto w przeliczeniu na jednostkę wzrosła o 19,7%, do 202 979 USD. W segmencie Malibu zwiększyła się o 5,8%, do 149 110 USD na jednostkę. W segmencie Saltwater Fishing wzrosła o 8,7%, do 245 267 USD, a w segmencie Cobalt o 10,2%, do 180 841 USD na jednostkę. We wszystkich tych segmentach wzrost wynikał z korzystniejszej struktury modeli oraz podwyżek cen rok do roku. Sprzedaż netto segmentu Saxdor wyniosła 339 811 USD na jednostkę.
Koszt sprzedaży w trzech miesiącach zakończonych 30 czerwca 2026 r. wzrósł o 69,0 mln USD, czyli o 39,6%, do 243,3 mln USD. Przyczyniły się do tego koszty sprzedaży nowego segmentu Saxdor, wzrost liczby jednostek o 19,2%, droższa struktura modeli we wszystkich trzech dotychczasowych segmentach oraz presja inflacyjna.
W segmentach Malibu, Saltwater Fishing i Cobalt koszty materiałów i pracy przypadające na jednostkę zwiększyły się netto odpowiednio o 0,1 mln USD, 6,4 mln USD i 3,3 mln USD. Było to związane z presją inflacyjną oraz większym udziałem modeli, którym towarzyszyła wyższa sprzedaż w przeliczeniu na jednostkę.
Zysk brutto wzrósł o 19,5 mln USD, czyli o 59,4%, do 52,2 mln USD. Wzrost wynikał przede wszystkim z wyższej sprzedaży netto, częściowo zniwelowanej przez większe koszty sprzedaży. Marża zysku brutto zwiększyła się o 190 punktów bazowych, z 15,8% do 17,7%. Wpłynął na to większy udział modeli charakteryzujących się wyższą marżą brutto.
Koszty sprzedaży i marketingu wzrosły o 1,4 mln USD, czyli o 25,7%, do 6,8 mln USD. Głównymi przyczynami były wyższe koszty związane z personelem oraz dodatkowe wydatki wynikające z nowego segmentu Saxdor. W relacji do sprzedaży koszty sprzedaży i marketingu spadły o 30 punktów bazowych, do 2,3%.
Koszty ogólne i administracyjne wzrosły o 12,9 mln USD, czyli o 68,8%, do 31,8 mln USD. Zwiększenie tych kosztów wynikało przede wszystkim z wydatków związanych z przejęciem Saxdor, dodatkowych kosztów nowego segmentu Saxdor oraz wyższych wypłat motywacyjnych. W relacji do sprzedaży koszty ogólne i administracyjne wzrosły.
Dyskusje o 307 na forum
Forum spółki →▸ Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy/pierwsza — daj znać co myślisz.