Przejdź do treści
InwestHubDla inwestora — bez reklam

MEMSCAP: zysk netto wzrósł o 53% w I połowie 2026 roku

Redakcja InwestHub · 1 września 2026 02:03

MEMSCAP, dostawca precyzyjnych i stabilnych czujników ciśnienia wykorzystujących technologię MEMS (mikrosystemów elektromechanicznych), ogłosił wyniki za pierwszą połowę 2026 roku zakończoną 30 czerwca. Spółka jest notowana na Euronext Paris pod symbolem MEMS, a jej kod ISIN to FR0010298620.

Przychody z działalności kontynuowanej wyniosły 6 939 tys. EUR, wobec 6 144 tys. EUR w pierwszej połowie 2025 roku. Oznacza to wzrost o 13%.

| Segment rynku | I poł. 2025 | Udział | I poł. 2026 | Udział | |---|---:|---:|---:|---:| | Lotnictwo i kosmonautyka | 4 729 tys. EUR | 77% | 4 815 tys. EUR | 69% | | Medycyna | 658 tys. EUR | 11% | 1 026 tys. EUR | 15% | | Łączność optyczna | 717 tys. EUR | 12% | 1 051 tys. EUR | 15% | | Pozostałe, w tym tantiemy z licencjonowanych znaków towarowych | 40 tys. EUR | 1% | 47 tys. EUR | 1% | | Przychody ogółem z działalności kontynuowanej | 6 144 tys. EUR | 100% | 6 939 tys. EUR | 100% |

Ewentualne różnice w sumach wynikają z zaokrągleń.

Największy segment, czyli lotnictwo i kosmonautyka, wypracował 4 815 tys. EUR przychodów wobec 4 729 tys. EUR rok wcześniej. Wzrost wyniósł 2%, mimo niekorzystnych zmian kursów walut. Segment odpowiadał za 69% skonsolidowanych przychodów grupy, w porównaniu z 77% w pierwszej połowie 2025 roku.

Przychody z działalności medycznej wzrosły o 56%, do 1 026 tys. EUR z 658 tys. EUR rok wcześniej. Wzrost odzwierciedla powrót do wysokiego poziomu aktywności na podstawowym rynku monitorowania inwazyjnego ciśnienia krwi (IBP). Udział segmentu medycznego w przychodach grupy zwiększył się do 15%, wobec 11% rok wcześniej.

Segment łączności optycznej, który projektuje i sprzedaje zmienne tłumiki optyczne (VOA), zwiększył przychody o 47%, do 1 051 tys. EUR z 717 tys. EUR. Wzrost napędzał utrzymujący się popyt ze strony infrastruktury danych, centrów danych oraz rynku obliczeń wysokiej wydajności (HPC). Dostawy w drugim kwartale ucierpiały jednak z powodu transformacji przemysłowej i procesów kwalifikacji związanych z wdrażaniem nowego procesu produkcyjnego. Segment odpowiadał za 15% skonsolidowanych przychodów, wobec 12% w pierwszej połowie 2025 roku.

Tantiemy z działalności dermokosmetycznej wyniosły 47 tys. EUR, w porównaniu z 40 tys. EUR rok wcześniej. Stanowiły około 1% skonsolidowanych przychodów grupy.

### Wyniki finansowe

| Pozycja | I poł. 2025 | I poł. 2026 | |---|---:|---:| | Przychody z działalności kontynuowanej | 6 144 tys. EUR | 6 939 tys. EUR | | Koszt przychodów | -3 577 tys. EUR | -4 203 tys. EUR | | Zysk brutto ze sprzedaży | 2 567 tys. EUR | 2 736 tys. EUR | | Marża brutto | 41,8% | 39,4% | | Koszty operacyjne* | -2 033 tys. EUR | -2 225 tys. EUR | | Zysk operacyjny | 534 tys. EUR | 511 tys. EUR | | Wynik finansowy | -165 tys. EUR | 45 tys. EUR | | Podatek dochodowy | -6 tys. EUR | — | | Zysk netto | 363 tys. EUR | 556 tys. EUR |

  • Po uwzględnieniu dotacji na badania i rozwój.

Marża brutto, czyli część przychodów pozostająca po odjęciu kosztu przychodów, wyniosła 39,4% wobec 41,8% rok wcześniej. Pomimo wyższej sprzedaży marżę obciążyły niekorzystne zmiany kursowe związane z umocnieniem korony norweskiej i osłabieniem dolara amerykańskiego względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł jednak do 2 736 tys. EUR z 2 567 tys. EUR.

Koszty operacyjne, po odjęciu dotacji na badania i rozwój, zwiększyły się do 2 225 tys. EUR z 2 033 tys. EUR. Wzrost wynikał głównie z wyższych nakładów na badania i rozwój oraz wzmocnienia wybranych funkcji wsparcia.

Średnie zatrudnienie w grupie, mierzone w ekwiwalentach pełnego etatu (FTE), wyniosło 51,9 pracownika wobec 56,3 rok wcześniej.

Zysk operacyjny z działalności kontynuowanej wyniósł 511 tys. EUR, czyli 7% skonsolidowanych przychodów. W pierwszej połowie 2025 roku było to 534 tys. EUR, czyli 9% przychodów.

Wynik finansowy poprawił się do 45 tys. EUR z poziomu oznaczającego stratę w wysokości 165 tys. EUR. Zmiana wynikała przede wszystkim ze zmian w transakcyjnych różnicach kursowych w tym okresie.

W pierwszej połowie 2025 roku ujęty podatek dochodowy wynikał ze zmian w aktywach z tytułu podatku odroczonego i nie miał wpływu na przepływy pieniężne grupy. W pierwszej połowie 2026 roku zmiany w aktywach z tytułu podatku odroczonego były nieistotne.

Zysk netto wyniósł 556 tys. EUR, co odpowiadało 8% skonsolidowanych przychodów. Rok wcześniej grupa wypracowała 363 tys. EUR zysku netto, czyli 6% przychodów.

Skorygowana EBITDA, czyli wynik operacyjny skorygowany między innymi o amortyzację i bieżące rezerwy operacyjne, wzrosła o 29%, do 950 tys. EUR z 738 tys. EUR. Odpowiadało to 14% przychodów wobec 12% rok wcześniej.

### Płynność i kapitał własny

Na dzień 30 czerwca 2026 roku dostępna płynność grupy wynosiła 5 679 tys. EUR. Obejmowała środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz inwestycje finansowe ujęte w pozostałych długoterminowych aktywach finansowych. Na dzień 31 grudnia 2025 roku dostępna płynność wynosiła 6 037 tys. EUR.

Kapitał własny grupy MEMSCAP wzrósł do 19 401 tys. EUR z 19 039 tys. EUR na koniec 2025 roku. W tej zmianie uwzględniono wypłatę dywidendy w wysokości 501 tys. EUR w pierwszej połowie 2026 roku. Była to pierwsza dywidenda w historii grupy.

### Perspektywy

Wyniki za pierwszą połowę 2026 roku potwierdzają utrzymanie rentownego wzrostu MEMSCAP. Spółka wskazuje na kilka kluczowych obszarów:

  • siłę działalności lotniczej i kosmicznej, która stanowi podstawę modelu biznesowego grupy i rozwija się między innymi dzięki aktywności w obszarze awioniki oraz sterowania silnikami;
  • utrzymującą się dobrą koniunkturę w działalności medycznej, wspieraną przez popyt na rozwiązania do monitorowania inwazyjnego ciśnienia krwi;
  • silny popyt na rynku łączności optycznej, mimo wpływu transformacji przemysłowej na wielkość dostaw w drugim kwartale.

Otoczenie gospodarcze nadal charakteryzują niepewność makroekonomiczna i zmienność kursów walut. MEMSCAP utrzymuje wzrost we wszystkich obszarach działalności, jednocześnie poprawiając rentowność netto.

Dalszy rozwój działalności związanej ze sterowaniem silnikami („Engine Control”) oraz systemami przepływowymi („Fluidic Systems”) przebiega zgodnie z harmonogramem. Oba obszary mają wspierać wzrost grupy w średnim terminie, zwiększać dywersyfikację działalności i tworzyć wartość dla akcjonariuszy.

Webinarium dla inwestorów odbędzie się we wtorek 1 września 2026 roku o godzinie 10:00 CEST. Rejestracja jest dostępna pod adresem: https://app.livestorm.co/euroland-corporate/memscap-webinaire-actionnaires-resultats-semestriels-2026?s=701e1f86-2cf5-4796-83bc-64bc4f0a81d8. Pytania można przesyłać wcześniej przez stronę: https://memscap.com/en/visio/

Publikacja wyników za trzeci kwartał 2026 roku jest zaplanowana na 27 października 2026 roku.

MEMSCAP dostarcza czujniki ciśnienia oparte na technologii MEMS, przeznaczone przede wszystkim dla rynku lotniczego i kosmicznego oraz medycznego. Czujniki charakteryzują się wysoką precyzją i stabilnością, w tym bardzo małym dryftem pomiaru. Spółka dostarcza również zmienne tłumiki optyczne (VOA) dla rynku łączności optycznej.

Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na 30 czerwca 2026 roku przedstawiało się następująco:

| Aktywa | 30 czerwca 2026 | 31 grudnia 2025 | |---|---:|---:| | Rzeczowe aktywa trwałe | 1 008 tys. EUR | 1 007 tys. EUR | | Wartość firmy i aktywa niematerialne | 6 651 tys. EUR | 6 509 tys. EUR | | Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 4 524 tys. EUR | 4 119 tys. EUR | | Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 1 453 tys. EUR | 1 582 tys. EUR | | Aktywa netto z tytułu świadczeń pracowniczych | — | 31 tys. EUR | | Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 84 tys. EUR | 77 tys. EUR | | Aktywa trwałe razem | 13 720 tys. EUR | 13 325 tys. EUR | | Zapasy | 4 690 tys. EUR | 4 716 tys. EUR | | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | — | — |

Dane finansowe zostały poddane ograniczonemu przeglądowi przez biegłych rewidentów grupy. Publikację skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za sześć miesięcy zakończonych 30 czerwca 2026 roku zatwierdziła rada dyrektorów 31 sierpnia 2026 roku. Wszelkie widoczne rozbieżności w sumach wynikają z zaokrągleń.

Skorygowana EBITDA obejmuje zysk operacyjny wraz z zyskami i stratami netto z różnic kursowych związanymi ze zwykłą działalnością grupy. Jest korygowana o amortyzację, bieżące rezerwy operacyjne oraz koszt wynikający z zastosowania MSSF 2 „Płatności w formie akcji”.

Zobacz nasze centrum wiedzy o Akcje i spółki

▸ Komentarze (0)

Komentujesz jako Anonim. Bez konta, bez emaila.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy/pierwsza — daj znać co myślisz.