Przejdź do treści
InwestHubDla inwestora — bez reklam

First Pacific (FPAFF): zysk spadł o 3%, ale Indofood i PLDT pobiły rekordy

Redakcja InwestHub · 1 września 2026 07:18

First Pacific Co Ltd (FPAFF) odnotowała w pierwszej połowie 2026 roku spadek zysku powtarzalnego o 3% rok do roku. Mimo tego był to drugi najwyższy wynik w historii spółki. Obrót wzrósł o 6%, ale nie osiągnął rekordowego poziomu.

Wkład działalności operacyjnej do wyników First Pacific zmniejszył się o 2% w ujęciu dolarowym. Na rezultat wpłynęło osłabienie rupii indonezyjskiej i peso filipińskiego. Średnie kursy tych walut spadły odpowiednio o 5% i 6%. Śródroczna wypłata dla akcjonariuszy pozostała bez zmian i wyniosła 13 centów hongkońskich na akcję.

Indofood zwiększył zysk podstawowy o 7%, osiągając rekordowy poziom. Sprzedaż zagraniczna makaronów tej spółki wzrosła o 31% w drugim kwartale.

Sprzedaż netto spółki ICBP, należącej do Indofood, również osiągnęła rekordowy poziom. Zysk podstawowy wzrósł o 1% i wyniósł 5,4 bln rupii. Jednocześnie koszt sprzedanych produktów zwiększył się o około 12% w ujęciu lokalnej waluty. ICBP oczekuje, że w całym 2026 roku sprzedaż wzrośnie nawet o 7%, a marża EBIT (zysk operacyjny w relacji do sprzedaży) wyniesie od 20% do 22%.

Metro Pacific osiągnęła rekordowy zysk podstawowy, głównie dzięki Meralco, ale wzrost odnotowały także inne segmenty. Spółka oczekuje czwartego z rzędu rekordowego roku.

PLDT wypracowała najwyższe w historii przychody z usług i wynik EBITDA w pierwszej połowie roku. EBITDA to zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek, podatków oraz amortyzacji. Spółka wygenerowała dodatnie wolne przepływy pieniężne, a rentowność jej dywidendy wyniosła 8%.

Nakłady inwestycyjne PLDT spadły do 19% przychodów z usług w pierwszej połowie 2026 roku. Spółka oczekuje dalszego spadku tego udziału. Wkład Maya do wyników PLDT wyniósł niecałe 40%, czyli 559 mln peso wobec 406 mln peso w pierwszej połowie 2025 roku. Maya jest należącą do PLDT platformą z obszaru technologii finansowych i bankowości.

Przychody Pacific Light Power (PLP) wzrosły o 12%, ale zysk podstawowy spadł o 26%. Powodem była niższa marża niezwiązana z kosztami paliwa na energii sprzedawanej w ramach odnowionych umów detalicznych. PLP mierzy się również z ryzykiem zakłóceń dostaw gazu od Shell po uruchomieniu przez tę spółkę klauzuli siły wyższej.

Shell uruchomił klauzulę siły wyższej z powodu zakłóceń dostaw z Kataru. Trwają rozmowy handlowe, a Shell pomaga pozyskać gaz z innych lokalizacji. Obecnie gaz jest dostarczany, a rozliczenie nastąpi w późniejszym terminie. Joseph Ng, dyrektor finansowy First Pacific, ocenił, że łączny wpływ finansowy jest „w zasadzie neutralny” i „nie tak poważny, jak oczekiwano”, ponieważ lepsze marże na innych kontraktach równoważą ten efekt.

Philex Mining odnotowała spadek przychodów o 9% z powodu niższego wydobycia i gorszej jakości rud. Zysk podstawowy wzrósł jednak o 56% dzięki znacznie wyższym cenom metali. Kopalnia Padcal podwoiła swój wkład do zysków First Pacific. Nowa kopalnia Silangan ma rozpocząć działalność komercyjną do końca 2026 roku.

Wskaźnik pokrycia odsetek First Pacific wyniósł na koniec czerwca 4,8 raza. Pokazuje on, ile razy zysk operacyjny pokrywa koszty odsetkowe. Średni koszt finansowania wynosił około 4,5%, a średni termin zapadalności długu to 3,4 roku.

S&P podniosła rating kredytowy First Pacific do BBB z perspektywą stabilną. Decyzja odzwierciedla poprawę siły finansowej spółki oraz korzystniejszą ocenę wartości jej aktywów. First Pacific utrzymuje rentowność dywidendy na poziomie około 5,4%, a śródroczna wypłata pozostała bez zmian i wyniosła 13 centów hongkońskich na akcję.

Wartość brutto aktywów First Pacific jest zdywersyfikowana między Indofood, MPIC, PLDT i Philex. Wycena ta może wzrosnąć, jeśli kolejne spółki zależne zostaną wprowadzone na giełdę albo połączą się z innymi podmiotami.

### Najważniejsze ryzyka

Zysk powtarzalny First Pacific spadł o 3% rok do roku pod wpływem osłabienia kursów rupii indonezyjskiej i peso filipińskiego.

Pozostałe koszty centrali wzrosły około trzykrotnie rok do roku. Było to związane z utworzeniem pełnej rezerwy za sześć miesięcy na nowy cykl długoterminowego programu motywacyjnego, który rozpoczął się w połowie 2025 roku. Rok wcześniej ujęto tylko częściową rezerwę.

Pacific Light Power odnotowała spadek zysku podstawowego o 26% z powodu niższych marż niezwiązanych z kosztami paliwa na energii sprzedawanej w ramach odnowionych umów detalicznych. Spółka może również doświadczyć zakłóceń dostaw gazu od Shell w związku z uruchomieniem klauzuli siły wyższej.

Indofood odnotowała w pierwszej połowie 2026 roku stratę walutową w wysokości 51 mln USD. Duża część tej kwoty wynikała z obligacji denominowanych w USD o łącznej wartości 2,75 mld USD. Około 6-procentowe osłabienie rupii w pierwszej połowie 2026 roku odpowiadało za około 40 mln USD straty. Indofood nie zabezpiecza tego ryzyka, ale posiada od 800 mln USD do 900 mln USD w gotówce dolarowej. Oznacza to, że jej ekspozycja netto na dolara wynosi około 1,8–1,9 mld USD. Na poziomie centrali First Pacific zabezpieczane są wyłącznie przychody z dywidend.

W Filipinach rozważana jest zmiana przepisów dotyczących opłat za straty w systemie energetycznym. Prezydent Marcos zasugerował, że koszty te powinien ponosić sektor energetyczny, a nie odbiorcy. Wpłynęło to na notowania spółek energetycznych, w tym Meralco, której kurs spadł o około 16% od początku roku do końca czerwca. Nie wyznaczono kluczowych terminów w tej sprawie, a jej rozstrzygnięcie pozostaje niepewne. John Ryan ocenił, że ostatecznie kosztów nie poniesie Meralco, ale przyznał, że nie można przewidzieć wyniku tej sprawy.

Kopalnia Padcal zmniejszyła wydobycie i uzyskiwane zawartości metali z powodu starzejącego się sprzętu. Przełożyło się to na spadek przychodów o 9%, mimo wyższych cen metali.

Rabat względem wartości aktywów netto (NAV), czyli różnica między wartością aktywów przypadających na akcję a jej ceną rynkową, nadal pozostaje problemem. Zarząd uważa jednak, że jest on zawyżony, ponieważ MPIC jest ujmowana w księgach według ostrożnej wyceny.

First Pacific analizuje refinansowanie obligacji o wartości 350 mln USD, których termin wykupu przypada we wrześniu 2027 roku. Spółka otrzymała propozycje od banków i rozważa zarówno emisję obligacji, jak i finansowanie bankowe. Nie zamierza spieszyć się z wyborem warunków z powodu zmienności na rynku. Wszystkie działania centrali do 2027 roku mają koncentrować się na refinansowaniu, bez zaciągania nowego długu.

Nowa elektrownia PLP ma rozpocząć działalność komercyjną dopiero w połowie 2029 roku. Nadal nie ma pewności co do odnowień kontraktów ani tempa dochodzenia zakładu do pełnej mocy. Koszt projektu wynosi około 1,2 mld USD, a zapotrzebowanie na kapitał własny to około 450 mln USD. Udział First Pacific wynosi 42%, czyli około 150 mln USD. W pierwszej połowie 2026 roku spółka wpłaciła na ten cel 44–45 mln USD. Mimo finansowania inwestycji First Pacific nadal otrzymuje dywidendy od PLP.

Kontrakty detaliczne PLP trwają od roku do trzech lat i są dość równomiernie rozłożone między te trzy okresy. Spółka nie ma kontraktów zawieranych na bardzo długi termin. Nie ma jeszcze pewności, w jakim tempie elektrownia będzie zwiększać moc po rozpoczęciu działalności komercyjnej. Podpisywanie umów zbyt wcześnie mogłoby zwiększyć ryzyko opóźnień w budowie. Spółka oceni procedurę zawierania kontraktów bliżej terminu ukończenia projektu w 2029 roku.

Wskaźnik wypłaty dywidendy Indofood pozostaje stosunkowo niski i wynosi około 24%. Zarząd nie przedstawił planów jego zwiększenia mimo wysokiego salda gotówki, wynoszącego około 3 mld USD.

### Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Czy można przedstawić aktualne informacje na temat potencjalnego połączenia dróg płatnych należących do MPIC z drogami płatnymi grupy SMC? Czy w przypadku takiej transakcji First Pacific rozważy zmianę sposobu ujmowania wartości aktywów netto MPIC?

Odpowiedź: Dyrektor wykonawczy Christopher Young potwierdził, że trwa badanie due diligence, a intencją jest połączenie obu działalności na pewnym etapie. Zaznaczył jednak, że sprawozdania finansowe są przygotowywane według historycznego kosztu, zgodnie z ogólnymi zasadami rachunkowości. Z tego powodu zawsze może występować różnica między wartością księgową a wyceną komercyjną.

Dyrektor finansowy Joseph Ng dodał, że niedawna podwyżka ratingu kredytowego First Pacific przez S&P do BBB opierała się na wycenie MPIC z uwzględnieniem wartości aktywów posiadanych pośrednio przez grupę. W takim ujęciu udział First Pacific wyceniono na 3,8 mld USD wobec wcześniejszych 1,9 mld USD, odzwierciedlając giełdową wartość Meralco i Maynilad. John Ryan stwierdził, że te czynniki „zdecydowanie przemawiają za ponowną wyceną MPIC”.

Pytanie: Jaki jest plan refinansowania obligacji o wartości 350 mln USD, których termin wykupu przypada we wrześniu 2027 roku? Co spowodowało wzrost pozostałych kosztów centrali?

Odpowiedź: Joseph Ng poinformował, że spółka monitoruje zmienny rynek stóp procentowych i otrzymała propozycje od banków. Rozważa zarówno emisję obligacji, jak i finansowanie bankowe, ale nie zamierza podejmować decyzji w pośpiechu. Podkreślił, że wszystkie działania centrali do 2027 roku koncentrują się na refinansowaniu i nie obejmują planów zaciągania nowego długu.

Wzrost kosztów wynikał z ujęcia pełnej sześciomiesięcznej rezerwy na nowy cykl długoterminowego programu motywacyjnego, który rozpoczął się w połowie 2025 roku. W analogicznym okresie poprzedniego roku ujęto tylko częściową rezerwę.

Pytanie: Jaki jest całkowity budżet nowej elektrowni PLP, jaki będzie wkład kapitałowy First Pacific i w jakim tempie zakład osiągnie pełną moc po rozpoczęciu działalności komercyjnej w 2029 roku?

Odpowiedź: Joseph Ng wyjaśnił, że koszt projektu wynosi około 1,2 mld USD, a zapotrzebowanie na kapitał własny to około 450 mln USD. Udział First Pacific wynosi 42%, czyli około 150 mln USD, z czego 44–45 mln USD wpłacono w pierwszej połowie 2026 roku. Zaznaczył, że spółka nadal otrzymuje dywidendy od PLP w czasie finansowania inwestycji, zachowując dyscyplinę finansową.

Jeśli chodzi o dochodzenie do pełnej mocy, Ng stwierdził, że jest „zbyt wcześnie, aby to ocenić”. Umowy z klientami trwają zwykle od roku do trzech lat, a podpisywanie ich zbyt wcześnie wiąże się z ryzykiem opóźnień w budowie. Spółka oceni procedurę zawierania kontraktów bliżej terminu ukończenia projektu w 2029 roku.

Pytanie: Czy Shell uruchomił klauzulę siły wyższej dotyczącą dostaw gazu do PLP? Czy presja na marże niezwiązane z kosztami paliwa ustabilizuje się na obecnym poziomie?

Odpowiedź: Joseph Ng potwierdził, że Shell uruchomił postanowienia dotyczące siły wyższej z powodu zakłóceń dostaw z Kataru, ale trwają rozmowy handlowe. Shell pomaga pozyskać gaz z innych lokalizacji. Występuje różnica w terminach rozliczenia: gaz jest dostarczany obecnie, a jego koszt zostanie wyrównany w późniejszym czasie.

Ng stwierdził, że ogólny wpływ finansowy jest „w zasadzie neutralny” i „nie tak poważny, jak oczekiwano”, ponieważ lepsze marże na innych kontraktach równoważą ten efekt.

Pytanie: Czy w związku z wysokim saldem gotówki Indofood, wynoszącym około 3 mld USD, rozważane jest zwiększenie wskaźnika wypłaty dywidendy? Jakie są plany dotyczące gotówki?

Odpowiedź: John Ryan zauważył, że wielu inwestorów interesuje się poziomem gotówki, ale odmówił spekulowania na temat konkretnych planów. Christopher Young dodał, że Indofood jest „dość konserwatywna” przy ustalaniu wskaźników wypłaty dywidendy. Spółka uwzględni wyniki za 2026 rok i perspektywy na 2027 rok przed ustaleniem dywidendy wypłacanej w 2027 roku.

Young zaznaczył, że obecnie nie ma konkretnych planów dotyczących gotówki. Przypomniał, że ostatnim dużym przejęciem był zakup firm zajmujących się produkcją makaronu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej sześć lat temu za 2,98 mld USD.

Pytanie: Jak Maya wypada na tle GCash? Czy nadal istnieje plan wprowadzenia Maya na giełdę w 2027 roku?

Odpowiedź: Christopher Young wyjaśnił, że bezpośrednie porównanie jest trudne, ponieważ obie firmy koncentrują się na innych obszarach. Siłą GCash jest portfel cyfrowy, natomiast siłą Maya jest platforma z obszaru technologii finansowych i bankowości. Świadczą o tym silny wzrost depozytów i wysokie marże odsetkowe netto.

Young zauważył, że wycena GCash jest „pomocna, ale nie będzie naprawdę decydować o wycenie Maya”. Maya nie może zostać wprowadzona na giełdę tak szybko jak GCash, jednak potwierdził, że istnieje zamiar doprowadzenia do jej debiutu na pewnym etapie w niezbyt odległej przyszłości.

Pytanie: Czy w związku z obecną sytuacją w Nigerii możliwy jest kolejny odpis z tytułu inwestycji Indofood w Pine Hill?

Odpowiedź: Christopher Young odpowiedział, że w przypadku Pine Hill oraz nigeryjskiego podmiotu stowarzyszonego odpowiedź brzmi „nie”. Działalność Pine Hill nadal przebiega dobrze, a nigeryjska naira w ostatnich miesiącach ustabilizowała się, zamiast dalej tracić na wartości. Young wyjaśnił, że poprzedni odpis nie wynikał ze słabych wyników operacyjnych, lecz z gwałtownej deprecjacji nairy w dłuższym okresie.

John Ryan dodał, że przedsiębiorstwa Pine Hill w Azji i Afryce zwiększyły sprzedaż o 15% w ujęciu dolarowym.

Pytanie: Czy można wyjaśnić stratę walutową w wysokości 51 mln USD wykazaną w sprawozdaniu finansowym? Jakie pozycje są zabezpieczane?

Odpowiedź: Joseph Ng wyjaśnił, że duża część straty wynika z obligacji Indofood o łącznej wartości 2,75 mld USD, obejmujących transzę dziesięcioletnią i trzydziestoletnią. Przy około 6-procentowym osłabieniu rupii w pierwszej połowie 2026 roku odpowiada to za około 40 mln USD straty.

Indofood nie zabezpiecza tej ekspozycji, ale posiada od 800 mln USD do 900 mln USD w gotówce dolarowej. Oznacza to, że ekspozycja netto na dolara wynosi około 1,8–1,9 mld USD. John Ryan dodał, że na poziomie centrali First Pacific zabezpieczane są wyłącznie przychody z dywidend.

Pytanie: Jaki jest status potencjalnych opłat związanych ze stratami w systemie energetycznym dotyczącymi Meralco? Czy są ważne daty, które należy obserwować?

Odpowiedź: John Ryan wyjaśnił, że prezydent Marcos zasugerował, iż za straty w systemie powinien zapłacić sektor energetyczny, a nie odbiorcy. Wpłynęło to na notowania spółek energetycznych, w tym Meralco, której kurs spadł o około 16% od początku roku do końca czerwca.

Ryan stwierdził, że „nie ma żadnych kluczowych dat, na które należałoby czekać”, a sprawa pozostaje „nierozstrzygnięta”. Wyraził osobistą opinię, że ostatecznie kosztów nie poniesie Meralco, ale przyznał, że nie może przewidzieć przyszłego rozstrzygnięcia.

Pytanie: Jaki jest harmonogram odnowień umów detalicznych PLP i ile lat upłynie do kolejnej rundy odnowień?

Odpowiedź: Eliza z PLP wyjaśniła, że spółka ma umowy na rok, dwa lata i trzy lata, a ich liczba jest „bardzo dobrze rozłożona między te trzy różne okresy”. Zaznaczyła, że PLP nie ma bardzo długoterminowych umów.

Zobacz nasze centrum wiedzy o Akcje i spółki

▸ Komentarze (0)

Komentujesz jako Anonim. Bez konta, bez emaila.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy/pierwsza — daj znać co myślisz.